CFS1/2CT52R620J
Mfr.Part #
CFS1/2CT52R620J
Description
RES 62 OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance :
62 Ohms
Temperature Coefficient :
- 450 PPM / C, + 350 PPM / C
Working Voltage :
350 V
Size / Dimension :
0.112 Dia x 0.248 L (2.85mm x 6.30mm)
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.6 mm
Package Length :
6.3 mm
CFS1/2
Surface Mount :
No
Packaging :
Cut Tape
Diameter :
2.85 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Subcategory :
Resistors
Number of Terminals :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage Rating :
350 V
Rated Temperature :
70 °C
Package / Case :
JESD-609 Code :
e2
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
HTS Code :
KOA Speer
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Carbon Film Resistors
Package :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Construction :
Tubular
Qualification :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Tolerance :
5 %
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Termination Style :
Technology :
Carbon Film
Additional Feature :
FLAME PROOF
Length :
6.3 mm
Height - Seated (Max) :
Brand :
KOA Speer
Type :
Standard
Carbon Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
CFS1/2CT52R620J
KOA Speer Electronics, Inc. CFS1/2CT52R620J
FIXED RESISTOR THROUGH HOLE MOUNT, CF Series, Carbon Film, 62 Ohms, 0.5W, 1/2W, 5 %, -55°C ~ 155°C