CFS1/2CT52R560J
Mfr.Part #
CFS1/2CT52R560J
Description
RES 56 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
RoHS :
Details
Resistance :
56 Ohms
KOA Speer
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product Type :
Carbon Film Resistors
Lead Diameter :
0.6 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Resistors
Features :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Technology :
Carbon Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package Length :
6.3 mm
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e2
ECCN Code :
EAR99
Rated Temperature :
70 °C
Series :
CF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Cut Tape
Voltage Rating :
350 V
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Brand :
KOA Speer
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
HTS Code :
Surface Mount :
No
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Size / Dimension :
0.112 Dia x 0.248 L (2.85mm x 6.30mm)
Tolerance :
5 %
Package :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
350 V
Terminal Shape :
Wire
Failure Rate :
Termination Style :
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Additional Feature :
FLAME PROOF
Diameter :
2.85 mm
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminations :
2
Type :
Standard
Qualification :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
6.3 mm
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Temperature Coefficient :
- 450 PPM / C, + 350 PPM / C
Datasheets
CFS1/2CT52R560J
KOA Speer Electronics, Inc. CFS1/2CT52R560J
FIXED RESISTOR THROUGH HOLE MOUNT, CF Series, Carbon Film, 56 Ohms, 0.5W, 1/2W, 5 %, -55°C ~ 155°C