CFS1/2CT52R471J
Mfr.Part #
CFS1/2CT52R471J
Description
RES 470 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Voltage Rating :
350 V
Fail Safe Fusible Resistor :
No
Tolerance :
5%
Flame-Proof Support :
No
Base Product Number :
CFS1/2
Packaging :
Tape and Reel
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-450 to 350
Resistance :
470 Ohms
Package Shape :
Cylindrical
Product Diameter (mm) :
2.85
CF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination Style :
Temperature Range @ Derated Power (°C) :
70 TO 155
Composition :
Carbon Film
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Case Style :
Conformal Coated
Features :
Lead Length (mm) :
20
Mounting Style :
PCB Mount
ECCN (US) :
EAR99
HTS :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
Lead Diameter :
0.6 mm
2
Mounting :
Through Hole
Maximum Operating Temperature (°C) :
155
Termination Forming :
Not Formed
Diameter :
2.85 mm
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Length (mm) :
6.3
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Carbon Film Resistors
Maximum Voltage Rating (V) :
350
Product Weight (g) :
0.29
Length :
6.3 mm
Temperature Coefficient :
-450/ +350ppm/°C
Lead Diameter (mm) :
0.6
Resistance Value (Ohm) :
470
Type :
Standard
Power Rating (W) :
Size / Dimension :
0.112 Dia x 0.248 L (2.85mm x 6.30mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CFS1/2CT52R471J
KOA Speer Electronics, Inc. CFS1/2CT52R471J
470 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,