CFS1/2CT52R431J
Mfr.Part #
CFS1/2CT52R431J
Description
RES 430 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e2
Size / Dimension :
0.112 Dia x 0.248 L (2.85mm x 6.30mm)
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Type :
Standard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Additional Feature :
FLAME PROOF
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
430 Ohms
Base Product Number :
CFS1/2
Construction :
Tubular
Rated Temperature :
70 °C
Working Voltage :
350 V
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Packaging :
Cut Tape
Packing Method :
TR
Package / Case :
Axial
Product Type :
Carbon Film Resistors
RoHS :
Details
KOA Speer
Supplier Device Package :
HTS Code :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Product Status :
Active
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Brand :
KOA Speer
Package Length :
6.3 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Termination Style :
Length :
6.3 mm
Tolerance :
5 %
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Qualification :
AEC-Q200
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
CF
Technology :
Carbon Film
Temperature Coefficient :
- 450 PPM / C, 350 PPM / C
Features :
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Voltage Rating :
350 V
Composition :
Carbon Film
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Diameter :
2.85 mm
Lead Diameter :
0.6 mm
Datasheets
CFS1/2CT52R431J
KOA Speer Electronics, Inc. CFS1/2CT52R431J
FIXED RESISTOR THROUGH HOLE MOUNT, CF Series, Carbon Film, 430 Ohms, 0.5W, 1/2W, 5 %, -55°C ~ 155°C