CFR-50JT-52-18R
Mfr.Part #
CFR-50JT-52-18R
Description
RES 18 OHM 5% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.55 mm
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
18ohm
Construction :
Cylindrical
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
HTS Code :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Film
Published :
Datasheets
CFR-50JT-52-18R
YAGEO CFR-50JT-52-18R
FIXED RESISTOR, 18Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,