CFR-50JR-52-360R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-50JR-52-360R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 360 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
360Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Series :
CFR
Composition :
Carbon Film
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Datasheets
CFR-50JR-52-360R
YAGEO CFR-50JR-52-360R
360Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,