CFR-50JR-52-18K
Mfr.Part #
CFR-50JR-52-18K
Description
RES 18K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Working Voltage :
350V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Lead Diameter :
0.55 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Cylindrical
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Resistance :
18kOhm
Series :
CFR
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFR-50JR-52-18K
YAGEO CFR-50JR-52-18K
FIXED RESISTOR, 18kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,