CFR-50JR-52-10K
Mfr.Part #
CFR-50JR-52-10K
Description
RES 10K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Spacing :
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
3.3 mm
Length :
9 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Series :
CFR
Package Shape :
CYLINDRICAL PACKAGE
Rated Power Dissipation (P) :
0.5 W
Resistance Tolerance :
± 5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Brand :
Diode Configuration :
Single
Type :
Normal Style Carbon Film Resistor
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Supplier Device Package :
Axial
Working Voltage :
350 V
Qualification :
AEC-Q200
Construction :
Cylindrical
Width :
ECCN Code :
EAR99
Package Length :
9 mm
Product Status :
Active
Composition :
Carbon Film
Product Width :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Type :
Carbon Film Resistors
Voltage Rating :
350V
RoHS :
Details
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.130 Dia x 0.354 L (3.30mm x 9.00mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Lead Diameter :
0.55 mm
Power Rating :
500 mW
Termination Style :
Resistance :
10 kOhm
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Technology :
Carbon Film
Product Length :
9 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Repetitive Peak Reverse Voltage :
150
Tolerance :
5 %