CFR-25JR-52-10R
Mfr.Part #
CFR-25JR-52-10R
Description
RES 10 OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250V
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
16 Weeks
Contact Plating :
Tin
Resistance :
10Ohm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Construction :
Cylindrical
Diameter :
2.4mm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
CFR
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Diameter :
550 µm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
CFR-25JR-52-10R
YAGEO CFR-25JR-52-10R
Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,