CFR-25JR-52-10K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-25JR-52-10K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
CFR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
550 µm
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
HTS Code :
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
10kOhm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Voltage - Rated :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Carbon Film
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.4mm