CFR-25JB-52-160R
Mfr.Part #
CFR-25JB-52-160R
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 160 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Series :
CFR
Lead Diameter :
0.55 mm
HTS Code :
Resistance :
160Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C