CFR-12JR-52-390K
Mfr.Part #
CFR-12JR-52-390K
Description
RES 390K OHM 5% 1/6W AXIAL
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1666W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR
Construction :
Cylindrical
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
150V
Resistance :
390kOhm
Composition :
Carbon Film
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.45 mm
Temperature Coefficient :
-700ppm/°C
Datasheets
CFR-12JR-52-390K
YAGEO CFR-12JR-52-390K
FIXED RESISTOR, 390kOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,