CFR-12JR-52-10K
Mfr.Part #
CFR-12JR-52-10K
Description
RES 10K OHM 5% 1/6W AXIAL
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
167mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Package / Case :
Axial
Rated Power Dissipation (P) :
0.1666W
Voltage - Rated :
150V
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
160mW
Resistance :
10kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Cylindrical
Packing Method :
TR
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
450 µm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
CFR-12JR-52-10K
YAGEO CFR-12JR-52-10K
Through Hole FIXED RESISTOR, 10kOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,