CFN-25JR-52-91K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFN-25JR-52-91K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 91K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Series :
CFN
Composition :
Carbon Film
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
-500/ +350ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±5%
Resistance :
91kOhm
Lead Diameter :
0.55 mm
Construction :
Cylindrical
Datasheets
CFN-25JR-52-91K
YAGEO CFN-25JR-52-91K
FIXED RESISTOR, 91kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,