CFN-25JR-52-27R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFN-25JR-52-27R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 27 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.55 mm
Temperature Coefficient :
-500/ +350ppm/°C
Published :
Packing Method :
TR
Series :
CFN
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
27Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Construction :
Cylindrical
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Carbon Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CFN-25JR-52-27R
YAGEO CFN-25JR-52-27R
FIXED RESISTOR, 27Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,