CF12JT56R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CF12JT56R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 56 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
500mW
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Published :
Working Voltage :
350V
Military Standard :
Not
Series :
CF
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Film
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
2.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Resistance :
56Ohm
HTS Code :
Construction :
Tubular
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.106Diax0.335L 2.70mmx8.50mm
Mount :
Axial, Through Hole
Datasheets
CF12JT56R0
Stackpole Electronics, Inc. CF12JT56R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 56Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,