CDBHM2100L-HF
Mfr.Part #
CDBHM2100L-HF
Package / Case
TO-269AA, 4-BESOP
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 2A MBS-2
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
CDBHM2100
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100V
Lead Free :
Lead Free
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Published :
2011
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C TJ
Max Surge Current :
50A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Output Current-Max :
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 2A
Configuration :
BRIDGE, 4 ELEMENTS
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
TO-269AA, 4-BESOP
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Diode Type :
Single Phase
Number of Elements :
4
Datasheets
CDBHM2100L-HF
Comchip Technology CDBHM2100L-HF
Single Phase Bridge Rectifier Surface Mount -55°C~125°C TJ 1mA @ 100V 850mV @ 2A TO-269AA, 4-BESOP Tape & Reel (TR)
CDBHM2100L-HF Overview
By using the base part number CDBHM2100, we can identify a number of related components.Basically, it is a TO-269AA, 4-BESOP package-type electronic component.There is no mounting method for the device.At -55°C~125°C TJ, it operates normally.In terms of output voltage, 2A is the maximum voltage that can be supported.Monitor surge current and prevent it from exceeding 50A.
CDBHM2100L-HF Features
TO-269AA, 4-BESOP package
operating at a temperature of -55°C~125°C TJ
the maximum output voltage of 2A