CDBB5150-HF
Mfr.Part #
CDBB5150-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO214AA
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Current-Max :
500μA
Published :
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Average Rectified (Io) :
5A DC
Number of Terminations :
2
Operating Temperature - Junction :
-50°C~175°C
Capacitance @ Vr, F :
380pF @ 4V 1MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current-Max :
5A
Terminal Form :
C BEND
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Phases :
1
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
HTS Code :
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Average Rectified Current :
5A
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
870mV @ 5A
Operating Temperature (Max) :
175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Configuration :
Single
Application :
EFFICIENCY
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 150V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CDBB5150-HF
Comchip Technology CDBB5150-HF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 870mV @ 5A -50°C~175°C 500μA @ 150V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AA, SMB Surface Mount
CDBB5150-HF Overview
This device's average rectified current is zero volts.In the case of a maximum reverse current, the value reaches 500μA.In terms of output current, the maximum value is 5A.
CDBB5150-HF Features
an average rectified current of 5A volts
A maximum reverse current of 500μA
5A is the maximum value