CDBB1150-HF
Mfr.Part #
CDBB1150-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 1A DO214AA
Stock
384
In Stock :
384
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Package / Case :
DO-214AA, SMB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Non-rep Pk Forward Current-Max :
30A
Output Current-Max :
1A
Capacitance @ Vr, F :
120pF @ 4V 1MHz
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Diode Type :
Schottky
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
870mV @ 1A
Average Rectified Current :
1A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-50°C~175°C
Operating Temperature (Max) :
175°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
2014
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
CDBB1150-HF
Comchip Technology CDBB1150-HF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 870mV @ 1A -50°C~175°C 500μA @ 150V Cut Tape (CT) DO-214AA, SMB Surface Mount
CDBB1150-HF Overview
This device's average rectified current is zero volts.In terms of output current, the maximum value is 1A.
CDBB1150-HF Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value