CDBB3200-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDBB3200-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO214AA
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Average Rectified Current :
3A
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Diode Type :
Schottky
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 3A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
70A
Capacitance @ Vr, F :
250pF @ 4V 1MHz
Operating Temperature (Max) :
175°C
Terminal Form :
C BEND
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Reverse Current-Max :
500μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Phases :
1
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Number of Elements :
1
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Published :
Output Current-Max :
3A
Current - Average Rectified (Io) :
3A DC
Application :
EFFICIENCY
Operating Temperature - Junction :
-50°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CDBB3200-HF
Comchip Technology CDBB3200-HF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 900mV @ 3A -50°C~175°C 500μA @ 200V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AA, SMB Surface Mount
CDBB3200-HF Overview
As a result, this device has a rectified current of 3A volts on average.As soon as the reverse current maximum has been reached, 500μA is reached.Using the output current as an example, 3A is the maximum value.
CDBB3200-HF Features
an average rectified current of 3A volts
A maximum reverse current of 500μA
3A is the maximum value