CD45SL2GA470JYNKA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD45SL2GA470JYNKA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 440VAC SL RADIAL
Stock
270
In Stock :
270
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Radial
Tolerance :
±5%
Published :
2001
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated AC :
400V
Series :
CD
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Diameter :
8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated :
440VAC
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
X1, Y1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thickness :
7mm
Number of Terminations :
2
Composition :
Ceramic
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Capacitance :
47pF
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Straight
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Applications :
Safety
Temperature Coefficient :
SL
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
CD45SL2GA470JYNKA
TDK Corporation CD45SL2GA470JYNKA
CD 47pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.315Dia 8.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc