CD1005-Z15
Mfr.Part #
CD1005-Z15
Description
DIODE ZENER 15V 200MW 1005
Product Category :
Diodes - Zener - Single
ESD Protection :
No
Case Code (Imperial) :
Voltage Tolerance :
5%
Base Part Number :
CD1005
Zener Voltage :
15V
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Leakage Current :
100nA
EAR99
Case Code (Metric) :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 11V
Impedance-Max :
30Ohm
2
Voltage Tol-Max :
5%
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Reference Voltage :
15V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Impedance :
30Ohm
Dual
Test Current :
5mA
Polarity :
Unidirectional
1
Tolerance :
±5%
Power Dissipation :
200mW
Number of Pins :
Max Power Dissipation :
200mW
Contact Plating :
Gold
Diode Type :
ZENER DIODE
Datasheets
CD1005-Z15
Bourns, Inc. CD1005-Z15
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 15V 100nA @ 11V -55°C~125°C 200mW 2 Terminations 1005 (2512 Metric)
CD1005-Z15 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 11V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 100nA.
CD1005-Z15 Features
reverse leakage current of 100nA @ 11V
100nA @ 11V is the maximum voltage (Tol)