CD1005-B0130
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD1005-B0130
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1005 (2512 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100MA 30V 2512
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
440mV @ 100mA
Capacitance @ Vr, F :
9pF @ 10V 1MHz
JESD-30 Code :
R-PDSO-N2
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Pin Count :
2
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
1005 (2512 Metric)
Terminal Form :
NO LEAD
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Output Current-Max :
0.1A
Terminal Finish :
Gold (Au)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30μA @ 30V
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
CD1005
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature (Max) :
125°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Power Dissipation-Max :
0.25W
Configuration :
Single
Average Rectified Current :
100mA
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Number of Elements :
1
Datasheets
CD1005-B0130
Bourns, Inc. CD1005-B0130
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 440mV @ 100mA -40°C~125°C 30μA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) 1005 (2512 Metric) Surface Mount
CD1005-B0130 Overview
Devices like this have an average rectified current of 100mA volts.Output current maximum is 0.1A.
CD1005-B0130 Features
an average rectified current of 100mA volts
0.1A is the maximum value
CD1005-B0130 Applications
There are a lot of Bourns Inc.
CD1005-B0130 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB