CD1005-Z10
Mfr.Part #
CD1005-Z10
Description
DIODE ZENER 10V 200MW 1005
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Polarity :
Unidirectional
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Dual
Tolerance :
±5%
Zener Voltage :
10V
Number of Terminations :
2
Reference Voltage :
10V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 7.5V
Diode Element Material :
SILICON
Contact Plating :
Gold
Voltage Tolerance :
5%
Impedance-Max :
15Ohm
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
200mW
Tape and Reel (TR)
ESD Protection :
No
Voltage Tol-Max :
5%
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Pins :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Dissipation :
200mW
Test Current :
5mA
Published :
HTS Code :
Impedance :
15Ohm
Element Configuration :
Single
Datasheets
CD1005-Z10
Bourns, Inc. CD1005-Z10
ZENER DIODE 15Ohm ±5% 10V 100nA @ 7.5V -55°C~125°C 200mW 2 Terminations 1005 (2512 Metric)
CD1005-Z10 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 7.5V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 100nA.
CD1005-Z10 Features
reverse leakage current of 100nA @ 7.5V
100nA @ 7.5V is the maximum voltage (Tol)