CCR122KKTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CCR122KKTB
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 22K OHM 10% 1W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Pbfree Code :
yes
Series :
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
1W
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±10%
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Features :
Pulse Withstanding
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.650 L (5.50mm x 16.50mm)
Packing Method :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±1300ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Height - Seated (Max) :
Resistance :
22 kOhms
Composition :
Ceramic
TE Connectivity
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Working Voltage :
300 V
ECCN Code :
EAR99
Base Product Number :
CCR1
Number of Terminations :
2
Datasheets
CCR122KKTB
TE Connectivity AMP Connectors CCR122KKTB
FIXED RESISTOR, 22 kOhms, 1W, Ceramic,