CC45SL3JD470JYVNA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC45SL3JD470JYVNA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 6KV SL RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Capacitance :
47pF
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Feature :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Series :
CC45
Width :
6mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6000V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Packing Method :
Tape
Terminal Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Size Code :
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Coefficient :
SL
Multilayer :
No
Packaging :
Strip
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Length :
8.5mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
6000V 6kV
Contact Plating :
Tin
Temperature Characteristics Code :
SL
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
CC45SL3JD470JYVNA
TDK Corporation CC45SL3JD470JYVNA
CC45 47pF 6000V 6kV Ceramic Capacitor ±5% SL 0.335Dia 8.50mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc