CC453232-1R0KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC453232-1R0KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 1.05A 110 MOHM SMD
Stock
671
In Stock :
671
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e3
Inductance :
1μH
Current Rating :
1.05A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
DC Current :
1.05A
Case Code (Imperial) :
1812
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Self Resonant :
180MHz
Type :
Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
7.96MHz
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
10 @ 7.96MHz
Depth :
3.4mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
No
Weight :
26.988746mg
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
1.05A
Mount :
Surface Mount
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Q Factor :
10
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Material - Core :
Ferrite
Published :
2008
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Series :
CC453232
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Height :
3.2004mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
CC453232-1R0KL
Bourns, Inc. CC453232-1R0KL
CC453232-1R0KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD