CBC47W1S1S50T2S/AA
Mfr.Part #
CBC47W1S1S50T2S/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS CRIMP
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Package :
Box
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Features :
Wire Gauge :
20-24 AWG
Series :
CBC
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Voltage Rating :
300V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Positions :
47 (46 + 1 Coax or Power)
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Blue
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Form :
Machined
Base Product Number :
CBC47W
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Crimp
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Number of Rows :
3
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC47W1S1S50T2S/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC47W1S1S50T2S/AA pinout, CBC47W1S1S50T2S/AA datasheet PDF, CBC47W1S1S50T2S/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC47W1S1S50T2S/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC47W1S1S50T2S/AA Overview
CBC47W1S1S50T2S/AA Features
CBC series
CBC47W1S1S50T2S/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC47W1S1S50T2S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP