CBC43W2M000E20/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC43W2M000E20/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 43POS
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Number of Rows :
3
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Mating Cycles :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Finish Thickness :
Product Status :
Active
Series :
CBC
Number of Positions :
43 (41 + 2 Coax or Power)
Base Product Number :
CBC43W
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Features :
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Package :
Box
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Color :
Blue
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CBC43W2M000E20/AA
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS