CBC47W1S100T20
Mfr.Part #
CBC47W1S100T20
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS CRIMP
Stock
32
In Stock :
32
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Number of Positions :
47 (46 + 1 Coax or Power)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Color :
Blue
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Rows :
3
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
121050
Package :
Bulk
Features :
Contact Form :
Machined
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Voltage Rating :
300V
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
Brad 121050 mPm
Datasheets
CBC47W1S100T20
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC47W1S100T20 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC47W1S100T20 pinout, CBC47W1S100T20 datasheet PDF, CBC47W1S100T20 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC47W1S100T20 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC47W1S100T20 Overview
CBC47W1S100T20 Features
Brad 121050 mPm series
CBC47W1S100T20 Applications
There are a lot of Positronic
CBC47W1S100T20 D-Sub Connectors applications.
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP