CBC47W1S0S50V5S/AA
Mfr.Part #
CBC47W1S0S50V5S/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 47POS
Stock
13
In Stock :
13
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Color :
Blue
Number of Rows :
3
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Mating Cycles :
500
Type :
Vertical Cover Kit
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Number of Positions :
47 (46 + 1 Coax or Power)
Note :
Contacts Not Included
Connector Style :
D-Sub, Combo
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Features :
Shielded
Series :
CBC
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Kop-Flex
Shell Finish Thickness :
Base Product Number :
CBC47W
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Box
CBC47W1S0S50V5S/AA Overview
CBC47W1S0S50V5S/AA Features
CBC series
CBC47W1S0S50V5S/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC47W1S0S50V5S/AA D-Sub Connectors applications.
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS