CBC47W1S0S50V5S
Mfr.Part #
CBC47W1S0S50V5S
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 47POS
Stock
13
In Stock :
13
Series :
CBC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Box
Base Product Number :
CBC47W
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
47 (46 + 1 Coax or Power)
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Number of Rows :
3
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Mating Cycles :
500
Shell Finish Thickness :
Features :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Color :
Blue
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
CBC47W1S0S50V5S
CBC47W1S0S50V5S Overview
CBC47W1S0S50V5S Features
CBC series
CBC47W1S0S50V5S Applications
There are a lot of Positronic
CBC47W1S0S50V5S D-Sub Connectors applications.
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS