CBC46W4S10ANES
Mfr.Part #
CBC46W4S10ANES
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 46POS CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
300V
Color :
Blue
Contact Finish Thickness :
Flash
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
20-24 AWG
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Rows :
4
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Contact Form :
Machined
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
46 (42 + 4 Coax or Power)
Series :
CBC
Backset Spacing :
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Size, Connector Layout :
6
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
CBC46W
Current Rating (Amps) :
7.5A
Package :
Box
Datasheets
CBC46W4S10ANES
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC46W4S10ANES from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC46W4S10ANES pinout, CBC46W4S10ANES datasheet PDF, CBC46W4S10ANES amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC46W4S10ANES ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC46W4S10ANES Overview
CBC46W4S10ANES Features
CBC series
CBC46W4S10ANES Applications
There are a lot of Positronic
CBC46W4S10ANES D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP