CBC46W4M00ANES/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC46W4M00ANES/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 46POS
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Base Product Number :
CBC46W
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Mating Cycles :
1000
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish Thickness :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Package :
Box
Shell Size, Connector Layout :
6
Series :
CBC
Number of Rows :
4
Number of Positions :
46 (42 + 4 Coax or Power)
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Color :
Blue
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
CBC46W4M00ANES/AA
CBC46W4M00ANES/AA Overview
CBC46W4M00ANES/AA Features
CBC series
CBC46W4M00ANES/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC46W4M00ANES/AA D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS