CBC43W2M10H00
Mfr.Part #
CBC43W2M10H00
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS CRIMP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Form :
Machined
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Number of Positions :
43 (41 + 2 Coax or Power)
Backset Spacing :
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage Rating :
300V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Wire Gauge :
20-24 AWG
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Datasheets
CBC43W2M10H00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC43W2M10H00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC43W2M10H00 pinout, CBC43W2M10H00 datasheet PDF, CBC43W2M10H00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC43W2M10H00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC43W2M10H00 Overview
CBC43W2M10H00 Features
CBC series
CBC43W2M10H00 Applications
There are a lot of Positronic
CBC43W2M10H00 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP