CBC43W2M0S50V50/AA
Mfr.Part #
CBC43W2M0S50V50/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 43POS
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Type :
Signal and Coax or Power
43 (41 + 2 Coax or Power)
Shell Finish Thickness :
Connector Type :
Plug for Male Contacts
CBC43W
Mating Cycles :
500
Note :
Contacts Not Included
Features :
Shielded
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS