CA052X104M4RAC
Mfr.Part #
CA052X104M4RAC
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ARRAY 0.1UF 16V X7R 0508
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Capacitor Networks, Arrays
Terminal Finish :
Pure Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Circuit Type :
Isolated
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Series :
X
Capacitor Type :
ARRAY/NETWORK CAPACITOR
Size / Dimension :
0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
2
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.1μF
Width :
1.3mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Terminal Pitch :
1mm
Number of Terminations :
4
Surface Mount :
yes
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
Number of Capacitors :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
CA052X104M4RAC
KEMET CA052X104M4RAC
X Series 0.1μF ±20% 4 Terminations X7R 0508 (1220 Metric) Pure Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier 16V Ceramic