CA000268R00JB12
Mfr.Part #
CA000268R00JB12
Description
RES 68 OHM 2W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.170Diax0.630L 4.32mmx16.00mm
Resistance :
68Ohms
Max Operating Temperature :
275°C
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
2W
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Length :
16.002mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
CA
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
2W
Diameter :
4.32mm
Datasheets
CA000268R00JB12
Vishay / Dale CA000268R00JB12
Through Hole 68Ohms, 2W, Wirewound,