C9TS6MD5685AARX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C9TS6MD5685AARX
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 68.5UF 440VAC RADIAL
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
9.134 232.00mm
Size / Dimension :
2.953Dia 75.00mm
Tolerance :
-5% +15%
HTS Code :
Applications :
3 Phase, Power Factor Correction (PFC)
Voltage - Rated AC :
440V
Lead Spacing :
0.748 19.00mm
Voltage - Rated DC :
440V
Operating Temperature :
-25°C~55°C
Termination :
Terminal Block
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
C9T
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
68.5μF
Published :
2012
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
C9TS6MD5685AARX
KEMET C9TS6MD5685AARX
C9T 68.5μF Film Capacitor -5% +15% Radial, Can Terminal Block 440V-DC 440V-AC Polypropylene (PP), Metallized
C9TS6MD5685AARX Overview
Electrical devices with 0.748 19.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -25°C~55°C is suitable for operation of the device.