C9TS5MD5770AARX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C9TS5MD5770AARX
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 77UF 415VAC RADIAL
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Physical Dimension :
D75.0XH230.0 (mm)/D2.953XH9.055 (inch)
Filter Type :
THREE PHASE EMI FILTER
Published :
2012
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
9.134 232.00mm
Size / Dimension :
2.953Dia 75.00mm
Series :
C9T
Termination :
Terminal Block
Tolerance :
-5% +15%
Rated Current :
23A
Operating Temperature :
-25°C~55°C
Capacitance :
77μF
Voltage - Rated DC :
415V
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Approval Agency :
VDE
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Voltage - Rated AC :
415V
Applications :
3 Phase, Power Factor Correction (PFC)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.748 19.00mm
Diameter :
75mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
C9TS5MD5770AARX
KEMET C9TS5MD5770AARX
C9T 77μF Film Capacitor -5% +15% Radial, Can Terminal Block 415V-DC 415V-AC Polypropylene (PP), Metallized
C9TS5MD5770AARX Overview
A 0.748 19.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -25°C~55°C, the device can be operated.