C971U472MVWDCAWL50
Mfr.Part #
C971U472MVWDCAWL50
Package / Case
Not Required
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RAD
Multilayer :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Negative Tolerance :
20%
Lead Spacing (nom) :
10(mm)
Seated Plane Height (mm) :
19(Max)
Size (mm) :
14 X 5
Product Status :
Active
Lead Diameter (mm) :
0.5
Product Type :
Safety Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
Not Required
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Product Diameter (mm) :
14(Max)
KEMET Corporation
Surface Mount :
No
HTS :
Product Length (mm) :
Not Required(mm)
Terminal Pitch :
10 mm
Capacitance Value :
0.0047uF
Height :
14 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Positive Tolerance :
20%
Temp Coeff (Dielectric) :
Y5U
Dissipation Factor (%) :
2.5
Additional Feature :
CLASS X1 AND Y1 FOR SAFETY REGULATION
Voltage - Rated :
400VAC
Failure Rate :
Suppression Class :
Length :
14 mm
Rad Hardened :
Number of Pins :
2 Pin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
14
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height - Seated (Max) :
0.197 (5.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Termination Style :
Radial
Reach Compliance Code :
Compliant
Base Product Number :
C971U
Tolerance :
20%
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Packaging :
Bulk
Features :
Type :
Ceramic Disc
Seated Plane Height :
19(mm)
Mounting :
Through Hole
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Product :
Safety Radial Leaded Ceramic Disc Capacitors
Terminal Pitch (mm) :
10
Mounting Type :
Through Hole
Mounting Style :
Size / Dimension :
0.551 Dia (14.00mm)
Lead Shape :
Formed Leads - Kinked
Applications :
Safety
Minimum Operating Temperature (°C) :
-25
Minimum Insulation Resistance (Ohm) :
10G
Tolerance (+ or -) :
20%
Microwave Application :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Dielectric :
Rated (AC) Voltage (URac) :
400 V
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Width :
5 mm
Lead Diameter :
0.55 mm
Packing Method :
Bulk
Package Shape :
DISK PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
ECCN (US) :
EAR99
Construction :
Disc
Voltage :
400VAC
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
79 Weeks
Product Depth (mm) :
5(Max)
Number of Terminals :
Y5U (E)
Package :
Tape and Reel (TR)
Reference Standard :
IEC60384-14
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C971U472MVWDCAWL50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Not Required, Number of Pins:2 Pin, Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, Type:Ceramic Disc, Mounting Type:Through Hole, Voltage:400VAC, C971U472MVWDCAWL50 pinout, C971U472MVWDCAWL50 datasheet PDF, C971U472MVWDCAWL50 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C971U472MVWDCAWL50 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C971U472MVWDCAWL50
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 4700(pF) 400VAC Ceramic Capacitor 20% Y5U (E) 0.551 Dia (14.00mm) -40°C ~ 125°C Through Hole Not Required
C971U472MVWDCAWL50 Overview
Ceramic capacitor is 0.551 Dia (14.00mm) in size/dimension for this device.Considering negative tolerance, this part has 20% tolerance.There is a voltage difference between each conductor and the electric charge on each conductor, and this device has a capacitance value of 0.0047uF.A CLASS X1 AND Y1 FOR SAFETY REGULATION is also present on this ceramic capacitor.There is no positive tolerance on this part.Device insulation resistance (Ohm) should remain within the 10G range.There is always a rated (AC) voltage of 400 V when the component is in operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5U (E).
C971U472MVWDCAWL50 Features
a size/dimension of 0.551 Dia (14.00mm)
a tolerance of 20%
a capacitance value of 0.0047uF
a tolerance of 20%
a minimum insulation resistance of 10G ohms
has rated (AC) voltage of 400 V