C971U472MUWDBAWL35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C971U472MUWDBAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Size / Dimension :
0.551Dia 14.00mm
Ratings :
X1, Y1
Temperature Coefficient :
Y5U E
Temperature Characteristics Code :
Y5U
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Height :
14mm
Length :
14mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Composition :
Ceramic
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
4700pF
Package / Case :
Radial, Disc
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Size Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
Width :
5mm
Voltage - Rated :
400VAC
Dielectric :
Y5U
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10.0076mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
10mm
Datasheets
C971U472MUWDBAWL35
KEMET C971U472MUWDBAWL35
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 4700pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.551Dia 14.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C971U472MUWDBAWL35 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.551Dia 14.00mm.This component operates at 400V rated (AC) voltage (URac).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.10.0076mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C971U472MUWDBAWL35 Features
a size/dimension of 0.551Dia 14.00mm
has rated (AC) voltage of 400V