C971U472MVWDCAWL35
Mfr.Part #
C971U472MVWDCAWL35
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL
e3
Termination :
Radial
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
111 Weeks
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
14mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
4700pF
Lead/Base Style :
Kinked
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Terminal Pitch :
10mm
Package / Case :
Radial, Disc
Height :
14mm
Voltage - Rated :
400VAC
Size / Dimension :
0.551Dia 14.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
5mm
Safety
Composition :
Y5U
Number of Terminations :
2
Published :
X1, Y1
Voltage - Rated AC :
400V
Datasheets
C971U472MVWDCAWL35
KEMET C971U472MVWDCAWL35
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 4700pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.551Dia 14.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C971U472MVWDCAWL35 Overview
This device's program size/dimension is 0.551Dia 14.00mm.Ceramic capacitor also has a RATED AC VOLTAGE (V): 400 characteristic.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C971U472MVWDCAWL35 Features
a size/dimension of 0.551Dia 14.00mm