C971U472MVWDBAWL45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C971U472MVWDBAWL45
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Termination :
Radial
Lead/Base Style :
Kinked
Dielectric :
Y5U
Capacitance :
4700pF
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Composition :
Ceramic
Applications :
Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated AC :
400V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
X1, Y1
Mounting Type :
Through Hole
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Package / Case :
Radial, Disc
Voltage - Rated :
400VAC
Size / Dimension :
0.551Dia 14.00mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
Y5U E
Tolerance :
±20%
Datasheets
C971U472MVWDBAWL45
KEMET C971U472MVWDBAWL45
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 4700pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.551Dia 14.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C971U472MVWDBAWL45 Overview
This device's program size/dimension is 0.551Dia 14.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C971U472MVWDBAWL45 Features
a size/dimension of 0.551Dia 14.00mm