C971U472MVWDAAWL20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C971U472MVWDAAWL20
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Style :
Straight
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
Y5U
Terminal Pitch :
10mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Composition :
Ceramic
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
Y5U E
Packaging :
Bulk
Width :
5mm
Height :
14mm
Voltage - Rated :
400VAC
Dielectric :
Y5U
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Ratings :
X1, Y1
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
14mm
Size / Dimension :
0.551Dia 14.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
4700pF
Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
Safety
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
400V
Datasheets
C971U472MVWDAAWL20
KEMET C971U472MVWDAAWL20
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 4700pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.551Dia 14.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C971U472MVWDAAWL20 Overview
A 0.551Dia 14.00mm size/dimension program is available for this device.Moreover, this ceramic capacitor is characterized by a RATED AC VOLTAGE (V): 400.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5U E.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C971U472MVWDAAWL20 Features
a size/dimension of 0.551Dia 14.00mm