C967U682MZVDBAWL40
Mfr.Part #
C967U682MZVDBAWL40
Description
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL
Ceramic Capacitors
Size Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
7.5mm
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
6800pF
Length :
13mm
Lead/Base Style :
Kinked
Height :
13mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
300V
Width :
5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated :
440VAC
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
Y5V F
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Multilayer :
yes
Dielectric :
Y5V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
KEMET C967U682MZVDBAWL40
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 6800pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.512Dia 13.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C967U682MZVDBAWL40 Overview
A program's size/dimension is 0.512Dia 13.00mm for this device.This ceramic capacitor also features a RATED AC VOLTAGE (V): 440.When the component is in operation, its rated voltage is always 400V.Its coefficient is Y5V F and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
C967U682MZVDBAWL40 Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm
has rated (AC) voltage of 400V