C967U392MYWDCA7317
Mfr.Part #
C967U392MYWDCA7317
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Dielectric :
Y5U
Applications :
Safety
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial, Disc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Temperature Coefficient :
Y5U E
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitance :
3900pF
Lead/Base Style :
Kinked
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Composition :
Ceramic
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
400VAC
Published :
Voltage - Rated AC :
250V
Factory Lead Time :
111 Weeks
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ratings :
X1, Y2
Datasheets
C967U392MYWDCA7317
KEMET C967U392MYWDCA7317
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 3900pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.512Dia 13.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc