C967U472MZWDBAWL45
Mfr.Part #
C967U472MZWDBAWL45
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Ceramic
Published :
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
X1, Y2
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Pitch :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric :
Y5U
Temperature Coefficient :
Y5U E
Voltage - Rated :
440VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Through Hole
KEMET C967U472MZWDBAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 4700pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.512Dia 13.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C967U472MZWDBAWL45 Overview
Ceramic capacitor is 0.512Dia 13.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -40°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5U E.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.493mm.
C967U472MZWDBAWL45 Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm