C967U392MZWDCAWL45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C967U392MZWDCAWL45
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
7.493mm
Applications :
Safety
Lead/Base Style :
Kinked
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Capacitance :
3900pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
Y5U E
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric :
Y5U
Voltage - Rated :
440VAC
Voltage - Rated AC :
300V
Package / Case :
Radial, Disc
Ratings :
X1, Y2
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Published :
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
KEMET C967U392MZWDCAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 3900pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.512Dia 13.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C967U392MZWDCAWL45 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.512Dia 13.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.7.493mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C967U392MZWDCAWL45 Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm