C951U472MVVDCAWL40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C951U472MVVDCAWL40
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
5.5mm
Voltage - Rated AC :
400V
Ratings :
X1, Y1
Dielectric :
Y5V
Applications :
Safety
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Termination :
Radial
Capacitance :
4700pF
Terminal Pitch :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Lead/Base Style :
Kinked
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Height :
12mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
Y5V F
Tolerance :
±20%
Length :
12mm
Voltage - Rated :
400VAC
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Composition :
Ceramic
Package / Case :
Radial, Disc
Size Code :
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
C951U472MVVDCAWL40
KEMET C951U472MVVDCAWL40
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 4700pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C951U472MVVDCAWL40 Overview
A program's size/dimension is 0.472Dia 12.00mm for this device.This ceramic capacitor also features a RATED AC VOLTAGE (V): 400.Its coefficient is Y5V F and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
C951U472MVVDCAWL40 Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm